• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
 • Cрпски језик
Культурно-гуманітарне співробітництво між Україною та Сербією
Опубліковано 02 листопада 2021 року о 14:19

Культурно-гуманітарний напрямок двосторонніх відносин традиційно розвивається найбільш активно, оскільки базується в основному на спільності історичних і культурних зв’язків українців та сербів.

Завдяки суттєвому збільшенню фінансування за бюджетною програмою 1401110 в частині закордонних українців і введенню частини по іміджевих проектах за останні роки спостерігається розширення співпраці у культурній, освітній та науковій сфері двосторонніх відносин.

Важливою подією культурного життя українців в Сербії стало проведення в 2016 році Туристичного фестивалю «В гості до українців» 20-30 серпня в центрі Белграда на Калемегданській фортеці. Паралельно був організований операторський тур в Сербію. В рамках відзначення Дня незалежності двоє туристичних операторів з України провели тиждень в Сербії.

У 2017 році були проведені масштабні Дні України в Новому Саді, де протягом 10 днів було проведено 33 події на 12 локаціях - круглі столи і конференції на тему історичних і культурних зв’язків українців і сербів, відбулись виставки видатного українського художника Шупляка, українських дизайнерів етно-одягу «Мурашка» та молодої майстрині петриківського розпису та витинанок Олесі Вакуленко, проведено парад вишиванок, 2 концерти в приміщенні Народного театру Сербії за участю колективів з діаспори та ансамблів з України.

Крім того, протягом 2016 – 2018 рр. у сфері культурно-гуманітарного співробітництва були реалізовані такі проекти:

- виставки: «Життя і діяльність митрополита Андрея Шептицького» у греко-католицьких парафіях в осередках проживання українсько-русинської громади Сербії, зокрема у містах Врбас, Кула, Новий Сад; «Володимир Великий – Хреститель України-Русі» у м.Белград; «25 років Чорнобиля – світ пам’ятає» в м. Аранджеловац, Младеновац і Рача; «Діди та онуки» в м.Белград; виставка писанок «Духовний код України» в м.Белград;

- заходи в освітній сфері: лекції Посла на Факультеті політики і безпеки Белградського університету; на факультеті політичних наук Белградського університету; традиційні зустрічі Посла з першокурсниками-україністами та відкриття відремонтованого завдяки підтримці Посольства класу української мови.

Реалізовано проекти, спрямовані на розширення кількості і якості книг сербською мовою про Україну. Так, за підтримки з боку бюджетної програми 1401110 вже видано перший сербський переклад книги О.Субтельного «Нариси історії України» та переклад творів Ільченка «Місто з химерами». Паралельно протягом 2018 року відбулась акція «100 книг у подарунок», в рамках якої книги українською та сербською мовами були передані у всі провідні бібліотеки по території Сербії.

Важливим механізмом популяризації української культури є активна участь українських книговидавців і перекладачів у Міжнародному книжковому ярмарку в Сербії. Вперше український стенд на цьому ярмарку відкрився в 2017 році, а в 2018 на український стенд прибули сучасні українські автори, а також відбулася презентація першої перекладеної сербською мовою книги «Історія України».

2019 рік для України в Сербії розпочався іміджевим проектом «Україна туристична», який включав в себе круглий стіл в рамках Белградського туристичного ярмарку, де Україна вперше була представлена, та тимчасову експозицію в м.Белград, Сербія. Особливо важливо, що реклама туристичного потенціалу України відбулась на фоні відкриття прямого рейсу Белград-Київ.

Сербська івент-компанія «Колор Прес» спільно з Міністерством соціальної політики, праці, працевлаштування і питань ветеранів РС ініціювала проект «Особи з обмеженими можливостями, які змінили світ». Уповноважений Президента України з прав інвалідів, Голова Параолімпійського комітету України та Голова Національної асамблеї осіб з інвалідністю України В.М.Сушкевич в м. Белград в рамках офіційної презентації представив інформацію про стан прав людини в Україні, про сучасну ситуацію для широкої сербської публіки, передусім для молоді.

У травні 2019 року була проведена публічна дискусія під назвою «The Trial: The State of Russia vs Oleg Sentsov». Захід привернув увагу сербської аудиторії до судових процесів над політв’язнями в Росії загалом і конкретно випадку Олега Сенцова. Той факт, що сербським глядачам було представлено фільм про справу Олега Сенцова російського режисера А.Курова, який після показу фільму провів однойменну дискусію, додало об’єктивності суджень, висловлених у фільмі і на дискусії.

25 років дипломатичних відносин відзначались яскравим культурним проектом «Україна музична», який включав в себе концерт музичної групи «G-Art» та проведення мастер-класів в м.Белград, Сербія. Паралельно з концертом відбулась виставка дитячих малюнків на тему «Якою я бачу Україну», яка мала на меті спонукати сербських дітей взагалі дізнатись щось про Україну. Також до 25-річчя дипломатичних відносин між Україною і Сербією Посольством України відбулась виставка українських національних костюмів та виставка голограм «Золоте багатство України» в приміщені Скупштини општини Гроцка. В рамках цього проекту було проведено три тематичних майстер класи для школярів м. Гроцька, в яких вони ознайомились з багатою культурою та традиціями українського народу.

2019 року було видано переклад на сербську мову повісті І.Франка «Boa constrictor» та історію переселення українців до Врбасу. Також було організовано прес-тур в Україну знімальної групи «РТС» з метою підготовки циклу передач про сучасну Україну.

На Старий Новий рік, 14-го січня 2020 року, Посол України у Сербії Олександр Александрович виступив перед Храмом Святого Сави та розповів про українські Різдвяні традиції. Всі присутні могли насолодитися смачною кутею та послухати українські колядки та щедрівки.

Коронавірус вніс свої корективи і онлайн заходи стали нашою новою реальністю. Тож завдяки онлайн засобам на День Державного прапору український прапор замайорів на Балканах. Також 2020 року було проведено грандіозний та масштабний онлайн марафон до Дня Незалежності України.

Перед відкриттям пам’ятника Тарасу Шевченку в місті Новий Сад Посольство України в Сербії за підтримки Національного музею Тараса Шевченка з 1 по 6 грудня відкрило виставку репродукцій картин Кобзаря - "Шевченко - український поет і маляр". В приміщенні Культурного Центру Нового Саду з 18 грудня 2020 року до 17 січня 2021 року було проведено виставку ілюстрацій Олександра Грехова "Квантовий стрибок Шевченка".

10 грудня 2020 року Посол України Олександр Олександрович долучився до гуманітарної акції «Зелена Сербія» (ініціатива Colour Media Communications) та разом із мером Сурчина Стеваном Шушею та керівником апарату директора SRBATOM Предрагом Івановичем висадив зелені саджанці в Белградському муніципалітеті Сурчин.

10 лютого 2021 року стало надзвичайно важливим днем у житті українсько-русинської громади Сербії – Посол України в Сербії Олександр Олександрович разом із міським головою міста Нови Сад Мілошем Вучевичем відкрили пам’ятник українському Кобзарю – Тарасу Шевченку. Місто Львів передало роботу відомого українського скульптора Володимира Цісарика місту Нові-Саду, його жителям та українсько-русинській діаспорі в Сербії.

Квітень 2021 року відбувся прес тур компанії SkyUp Airlines, українських тревел блогерів, журналістів та представників туристичних компаній в Белграді. Також Посольство України в Республіці Сербія доєдналось до глобальної ініціативи "Озеленення планети", коли всі учасники висаджують 1 млн. дерев за 1 добу у 100 країнах світу. Посол України в Сербії Олександр Александрович на території Посольства висадив сливове дерево та кущі бузку.


Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux