Портал в режимі тестування та наповнення
 • A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • English
 • sr
Культурно-гуманітарне співробітництво між Україною та Сербією
Опубліковано 26 серпня 2012 року о 14:19

Культурно-гуманітарний напрямок двосторонніх відносин традиційно розвивається найбільш активно, оскільки базується в основному на спільності історичних і культурних зв’язків українців та сербів.

Завдяки суттєвому збільшенню фінансування за бюджетною програмою 1401110 в частині закордонних українців і введенню частини по іміджевих проектах в 2016-2018 році відбувся значний прорив у культурній, освітній та науковій сфері двосторонніх відносин.

Ключовою подією культурного життя українців в Сербії стало проведення в 2016 році Туристичного фестивалю «В гості до українців» 20-30 серпня в центрі Белграда на Калемегданській фортеці. Це перший масштабний захід з презентації української культури в Сербії за останні 10 років. В рамках фестивалю відбулася фото-виставка туристичних перлин України; на спеціальному інфо-пульті на відкритому просторі відбулися презентація української кухні, виставка-продаж українських виробів з глини, дерев’яних виробів, українських сувенірів, української вишивки; презентація українського сучасного та старовинного етно-одягу, українських вишитих виробів і ікон, виставка виробів з бісеру заслуженої майстрині України О.Полоній, а також виробів з петриківським розписом заслуженої художниці України Світлани Панко.

Паралельно був організований операторський тур в Сербію. В рамках відзначення Дня незалежності двоє туристичних операторів з України провели тиждень в Сербії, ознайомились з її туристичним потенціалом та розповіли своїм колегам в Сербії про туристичні можливості України з метою формування нових туристичних маршрутів та використання можливостей прямого авіарейсу Київ-Белград.

Таким чином, в рамках відзначення Дня незалежності України вдалося певною мірою розвінчати стереотипи про Україну в сербській свідомості, забезпечити стійку присутність слова «Україна» в сербському медіа-просторі та залучитися підтримкою з боку українців Белграда, української громади Сербії та сербської молоді в подальшому популяризуванні української культури і туризму.

У 2017 році вдалося провести масштабні Дні України в Новому Саді, де протягом 10 днів проводились щодня круглі столи і конференції на тему історичних і культурних зв’язків українців і сербів, відбулись виставки видатного українського художника Шупляка, українських дизайнерів етно-одягу «Мурашка» та молодої майстрині петриківського розпису та витинанок Олесі Вакуленко, проведено парад вишиванок, 2 концерти в приміщенні Народного театру Сербії за участю колективів з діаспори та ансамблів з України.

Крім того, у сфері культурно-гуманітарного співробітництва протягом 2016-2018 року були реалізовані такі проекти:

- виставки: «Життя і діяльність митрополита Андрея Шептицького» у греко-католицьких парафіях в осередках проживання українсько-русинської громади Сербії, зокрема у містах Врбас, Кула, Новий Сад; «Володимир Великий – Хреститель України-Русі» у м.Белград; «25 років Чорнобиля – світ пам’ятає» в м. Аранджеловац, Младеновац і Рача; «Діди та онуки» в м.Белград; виставка писанок «Духовний код України» в м.Белград;

- заходи в освітній сфері: лекції Посла на Факультеті політики і безпеки Белградського університету; на факультеті політичних наук Белградського університету; традиційні зустрічі Посла з першокурсниками-україністами та відкриття відремонтованого завдяки підтримці Посольства класу української мови.

В 2018 році розпочато реалізацію проектів, спрямованих на розширення кількості і якості книг сербською мовою про Україну. Так, за підтримки з боку бюджетної програми 1401110 вже видано перший сербський переклад книги О.Субтельного «Нариси історії України», перекладається із залученням студентів-україністів, книга для дітей «Історія української держави», готується до друку сербсько-український діловий словник та переклад творів Ільченка «Місто з химерами».

Паралельно протягом року відбувається акція «100 книг у подарунок», в рамках якої передаються книги українською та сербською мовами у всі провідні бібліотеки по території Сербії.

Важливим механізмом популяризації української культури є активна участь українських книговидавців і перекладачів у Міжнародному книжковому ярмарку в Сербії. В перше український стенд на цьому ярмарку відкрився в 2017 році, а в 2018 на український стенд прибули сучасні українські автори, а також відбулася презентація першої перекладеної сербською мовою книги «Історія України».

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux