Культурно-гуманітарний напрямок двосторонніх відносин традиційно розвивається найбільш активно, оскільки базується в основному на спільності історичних і культурних зв’язків українців та сербів.
Завдяки суттєвому збільшенню фінансування за бюджетною програмою 1401110 в частині закордонних українців і введенню частини по іміджевих проектах за останні роки спостерігається розширення співпраці у культурній, освітній та науковій сфері двосторонніх відносин.
Важливою подією культурного життя українців в Сербії стало проведення в 2016 році Туристичного фестивалю «В гості до українців» 20-30 серпня в центрі Белграда на Калемегданській фортеці. Паралельно був організований операторський тур в Сербію. В рамках відзначення Дня незалежності двоє туристичних операторів з України провели тиждень в Сербії.
У 2017 році були проведені масштабні Дні України в Новому Саді, де протягом 10 днів було проведено 33 події на 12 локаціях - круглі столи і конференції на тему історичних і культурних зв’язків українців і сербів, відбулись виставки видатного українського художника Шупляка, українських дизайнерів етно-одягу «Мурашка» та молодої майстрині петриківського розпису та витинанок Олесі Вакуленко, проведено парад вишиванок, 2 концерти в приміщенні Народного театру Сербії за участю колективів з діаспори та ансамблів з України.
Крім того, протягом 2016 – 2018 рр. у сфері культурно-гуманітарного співробітництва були реалізовані такі проекти:
- виставки: «Життя і діяльність митрополита Андрея Шептицького» у греко-католицьких парафіях в осередках проживання українсько-русинської громади Сербії, зокрема у містах Врбас, Кула, Новий Сад; «Володимир Великий – Хреститель України-Русі» у м.Белград; «25 років Чорнобиля – світ пам’ятає» в м. Аранджеловац, Младеновац і Рача; «Діди та онуки» в м.Белград; виставка писанок «Духовний код України» в м.Белград;
- заходи в освітній сфері: лекції Посла на Факультеті політики і безпеки Белградського університету; на факультеті політичних наук Белградського університету; традиційні зустрічі Посла з першокурсниками-україністами та відкриття відремонтованого завдяки підтримці Посольства класу української мови.
Реалізовано проекти, спрямовані на розширення кількості і якості книг сербською мовою про Україну. Так, за підтримки з боку бюджетної програми 1401110 вже видано перший сербський переклад книги О.Субтельного «Нариси історії України» та переклад творів Ільченка «Місто з химерами». Паралельно протягом 2018 року відбулась акція «100 книг у подарунок», в рамках якої книги українською та сербською мовами були передані у всі провідні бібліотеки по території Сербії.
Важливим механізмом популяризації української культури є активна участь українських книговидавців і перекладачів у Міжнародному книжковому ярмарку в Сербії. Вперше український стенд на цьому ярмарку відкрився в 2017 році, а в 2018 на український стенд прибули сучасні українські автори, а також відбулася презентація першої перекладеної сербською мовою книги «Історія України».
2019 рік для України в Сербії розпочався іміджевим проектом «Україна туристична», який включав в себе круглий стіл в рамках Белградського туристичного ярмарку, де Україна вперше була представлена, та тимчасову експозицію в м.Белград, Сербія. Особливо важливо, що реклама туристичного потенціалу України відбулась на фоні відкриття прямого рейсу Белград-Київ.
Сербська івент-компанія «Колор Прес» спільно з Міністерством соціальної політики, праці, працевлаштування і питань ветеранів РС ініціювала проект «Особи з обмеженими можливостями, які змінили світ». Уповноважений Президента України з прав інвалідів, Голова Параолімпійського комітету України та Голова Національної асамблеї осіб з інвалідністю України В.М.Сушкевич в м. Белград в рамках офіційної презентації представив інформацію про стан прав людини в Україні, про сучасну ситуацію для широкої сербської публіки, передусім для молоді.
У травні 2019 року була проведена публічна дискусія під назвою «The Trial: The State of Russia vs Oleg Sentsov». Захід привернув увагу сербської аудиторії до судових процесів над політв’язнями в Росії загалом і конкретно випадку Олега Сенцова. Той факт, що сербським глядачам було представлено фільм про справу Олега Сенцова російського режисера А.Курова, який після показу фільму провів однойменну дискусію, додало об’єктивності суджень, висловлених у фільмі і на дискусії.
25 років дипломатичних відносин відзначались яскравим культурним проектом «Україна музична», який включав в себе концерт музичної групи «G-Art» та проведення мастер-класів в м.Белград, Сербія. Паралельно з концертом відбулась виставка дитячих малюнків на тему «Якою я бачу Україну», яка мала на меті спонукати сербських дітей взагалі дізнатись щось про Україну. Також до 25-річчя дипломатичних відносин між Україною і Сербією Посольством України відбулась виставка українських національних костюмів та виставка голограм «Золоте багатство України» в приміщені Скупштини општини Гроцка. В рамках цього проекту було проведено три тематичних майстер класи для школярів м. Гроцька, в яких вони ознайомились з багатою культурою та традиціями українського народу.
2019 року було видано переклад на сербську мову повісті І.Франка «Boa constrictor» та історію переселення українців до Врбасу. Також було організовано прес-тур в Україну знімальної групи «РТС» з метою підготовки циклу передач про сучасну Україну.
На Старий Новий рік, 14-го січня 2020 року, Посол України у Сербії Олександр Александрович виступив перед Храмом Святого Сави та розповів про українські Різдвяні традиції. Всі присутні могли насолодитися смачною кутею та послухати українські колядки та щедрівки.
Коронавірус вніс свої корективи і онлайн заходи стали нашою новою реальністю. Тож завдяки онлайн засобам на День Державного прапору український прапор замайорів на Балканах. Також 2020 року було проведено грандіозний та масштабний онлайн марафон до Дня Незалежності України.
Перед відкриттям пам’ятника Тарасу Шевченку в місті Новий Сад Посольство України в Сербії за підтримки Національного музею Тараса Шевченка з 1 по 6 грудня відкрило виставку репродукцій картин Кобзаря - "Шевченко - український поет і маляр". В приміщенні Культурного Центру Нового Саду з 18 грудня 2020 року до 17 січня 2021 року було проведено виставку ілюстрацій Олександра Грехова "Квантовий стрибок Шевченка".
10 грудня 2020 року Посол України Олександр Олександрович долучився до гуманітарної акції «Зелена Сербія» (ініціатива Colour Media Communications) та разом із мером Сурчина Стеваном Шушею та керівником апарату директора SRBATOM Предрагом Івановичем висадив зелені саджанці в Белградському муніципалітеті Сурчин.
10 лютого 2021 року стало надзвичайно важливим днем у житті українсько-русинської громади Сербії – Посол України в Сербії Олександр Олександрович разом із міським головою міста Нови Сад Мілошем Вучевичем відкрили пам’ятник українському Кобзарю – Тарасу Шевченку. Місто Львів передало роботу відомого українського скульптора Володимира Цісарика місту Нові-Саду, його жителям та українсько-русинській діаспорі в Сербії.
Квітень 2021 року відбувся прес тур компанії SkyUp Airlines, українських тревел блогерів, журналістів та представників туристичних компаній в Белграді. Також Посольство України в Республіці Сербія доєдналось до глобальної ініціативи "Озеленення планети", коли всі учасники висаджують 1 млн. дерев за 1 добу у 100 країнах світу. Посол України в Сербії Олександр Александрович на території Посольства висадив сливове дерево та кущі бузку.
У понеділок, 26 квітня, Директорат з радіаційної та ядерної безпеки Сербії (SRBATOM) організував онлайн-конференцію «Ядерна безпека сьогодні: Чорнобиль 35 років потому» з нагоди тридцять п’ятої річниці ядерної аварії, однієї з найзначніших катастроф в історії людства, яка вплинула на ядерну енергетику та безпеку в світі. Відкрили конференцію директор SRBATOM Сладжан Велінов та Посол України в Республіці Сербія Олександр Александрович. Метою заходу є ознайомлення широкої громадськості з самою аварією, а також обговорення пом’якшення її наслідків, виведення з експлуатації атомної електростанції, реабілітації та рекультивації майданчика, а також реакції Сербії і світу на цю ядерну аварію.
8 травня у День пам'яті та примирення Посольство України в Сербії разом із українсько-русинською діаспорою в місті Інджія поклали квіти до пам'ятників погинулим воїнам та українським пілотам, які поклали своє життя у звільненні Інджії.
В День пам’яті жертв геноциду кримсько-татарського народу, 18 травня 2021 р., в приміщенні Посольства було розгорнуто виставку «Вірність собі не злочин». На світлинах виставки зображені діти кримських активістів, які намагалися розповісти правду про окупований Крим, через що РФ незаконно ув’язнила їх.
24 травня Посол України в Сербії Олександр Александрович прийняв у Посольстві директора телепрограми «Сербія в ритмі Європи» Ігоря Карадаревича та виконавчого директора «Сербія в ритмі Європи» Давида Макевича.
Під час зустрічі було вкотре підтверджено підтримку Посольства України дітям Сербії, які своєю піснею та танцем представлять Україну та інші посольства Європи на телебаченні Prva TV.
«Сербія в ритмі Європи» подарувала Його Високоповажності подарунок від імені дітей муніципалітету Беочин, а посол висловив велике бажання зустрітися з дітьми муніципалітету Беочин і побажав їм удачі на майбутньому виступі на телебаченні.
Згідно з попередніми домовленостями, 23 червня відбувся офіційний візит Посла України в Сербії Олександра Александровича до муніципалітету Беочин, де він зустрівся із двома представниками муніципалітету, які представлятимуть Україну на Першому сербському телебаченні 5 вересня.
Президент муніципалітету Беочин Мір’яна Малешевич Мілкіч привітала посла України та представників «Сербії в ритмі Європи», виконавчого директора Давида Макевича та керівника протоколу та організації Лазара Веселіновича. Учасники конкурсу отримали цікаві подарунки від Посольства та побажання гарного виступу від Посла.
23 серпня 30ти метровий прапор був розгорнутий біля памятника Тараса Шевченка в місті Новий Сад разом із українсько - русинською громадою в Сербії. Так наша громада відзначила День Прапора. До дня Незалежності було проведено Онлайн марафон разом із українсько – русинською громадою в Сербії.
У понеділок, 23 серпня, у столиці України відбувся Київський саміт перших леді та джентльменів. Метою заходу було створення платформи для міжнародного діалогу, який допоможе вирішити гуманітарні проблеми в усьому світі. Ідею проведення саміту ініціювала перша леді України Олена Зеленська. Саміт зібрав понад 20 учасників – дружин президентів іноземних держав, а також міжнародних та українських експертів. Серед почесних гостей була перша леді Республіки Сербія пані Тамара Вучич.
Вона висловила свій погляд на розвиток політики м’якої сили, розповіла про свій досвід та наголосила на важливості та актуальності питань, які обговорювалися під час саміту. Тамара Вучич розповіла, як пандемія змінила життя в Сербії, і закликала всіх об’єднатися, щоб подолати спільні лиха.
Саміт започаткував міжнародну платформу, яка стане місцем для обміну досвідом, координації зусиль та реалізації спільних проектів в умовах нової реальності. Результатом саміту стало підписання відкритої міжнародної декларації, яка закликає до співпраці всіх перших леді та джентльменів світу. Першим кроком до рішучих дій стала загальна заява про захист і підтримку жінок і дітей, які живуть після збройних конфліктів.
На початку вересня було реалізовано проект за бюджетною програмою 1401110 – участь українських режисерів в діяльності окремої програми «Фокус Україна» в рамках проведення Міжнародного фестивалю документальних фільмів БелДокс. Даний проєкт допоміг широкому загалу ознайомитись з сучасними українськими фільмами та в рамках сесії питань після фільмів поспілкуватись із режисерами. Режисерка Аліна Горлова зі своїм фільмом «Цей дощ ніколи не спиниться» отримала нагороду за найкращий фільм в міжнародній програмі фестивалю.
В рамках проведення в Сербії Перших міжнародних змагань зі шкільного спорту 16 вересня відбулась зустріч державного секретаря Міністерства освіти, науки і технологічного розвитку Сербії проф. Доктор Небойши Ранджеловича із делегацією з України на чолі з заступником Міністра освіти і науки України Артуром Селецьким.
Також у цей день відбулась і зустріч у Міністерстві молоді та спорту Сербії між помічником міністра з питань міжнародного співробітництва та європейської інтеграції Урошем Прібічевичем та помічником міністра з питань спорту Дарко Удовічічем та делегацією з України на чолі з заступником міністра освіти і науки України Артуром Селецким.
130-річчя переселення українців на терени колишньої Югославії було відзначено проведенням у Новому Саді Міжнародної наукової конференції "Переселення українців на терени колишньої Югославії" та Європейського форуму української діаспори " Новий Сад 2021".
З цієї нагоди керівництво Європейського Конгресу Українців разом з Миколою Ляховичем - головою Національної ради української національної меншини в Сербії символічно посадили калину та дуб біля пам'ятника Тарасу Шевченку у Новому Саді.
27 листопада 2021 року о 16:00 год. за київським часом (15 год. за белградським) в Посольстві України в Республіці Сербія разом із представниками українсько-русинської діаспори Сербії в рамках щорічної акції «Запали свічку пам’яті » були запалені свічки в пам’ять про жертви Голодомору-геноциду українського народу 1932-33 років - одного з найстрашніших злочинів сталінського режиму проти українців.
До присутніх звернувся Радник Посольства Мартинюк Марк та голова Національної Ради Української національної меншини в Сербії Ляхович Микола. Хвилиною мовчання та молитвою було вшановано пам'ять загиблих. В День пам’яті жертв голодоморів в приміщенні Посольства було приспущено Державний прапор України.
6 січня в щоденній газеті «Данас» вийшла стаття про українські різдв’яні традиції – Святвечір та 12 пісних страв.
12 січня, Львівський національний літературно-меморіальний музей Івана Франка отримав першу міжнародну відзнаку – спеціальну нагороду "За лідерство" Міжнародної премії Živa Award!. Водночас Дім Франка - став першим серед українських музеїв, які увійшли до списку переможців цієї престижної Міжнародної премії. Після нагородження делегація музею завітала у Посольство для знайомства з паном Послом і обговорення культурних проектів.
24 лютого 2022. Ця дата змінила вектор культурно – гуманітарного співробітництва. Акції протесту, мітінги, інформаційні компанії із інформування щодо російської агресії, збір гуманітарної допомоги – це стало щоденною активністю Посольства.
11 березня в Белграді відбувся благодійний концерт Саши Половинської aka Bad Sasha.
26 березня Посол України в Республіці Сербія відвідав панельну дискусію під назвою "Медіа у Сербії та агресія в Україні", організовану Регіональною академією розвитку демократії в місті Новий Сад
Співробітники Посольства разом з військовими аташе та представниками української громади 8 травня вшанували пам’ять загиблих у Другій світовій війні, поклавши вінки та квіти до меморіального комплексу на Цвинтарі визволителів Белграда.
Заступник Посла Марко Мартинюк 9 травня взяв участь у форумі «Rat i brat: Koja je tvoja crvena linija?» з нагоди відзначення у м. Нові Сад Дня перемоги над фашизмом та Дня Європи. Ключові меседжі: «Україна захищає не лише себе, але й Європу та європейське майбутнє Сербії. Нині армія російської федерації повторює нацистські звірства в Україні. путінська росія втратила будь-яке моральне право посилатися на спадщину перемоги над нацизмом. Світ має зупинити путіна. Ми розраховуємо на підтримку братнього сербського народу».
На цьогорічному фестивалі документального фільму «БелДокс» який відбувся в Белграді з 11 по 18 травня було організовано спеціальний показ на честь Мантаса Кведаравічюса – литовського режисера, археолога та антрополога, який був убитий російськими військовими у Маріуполі на початку квітня під час зйомок другої частини документального фільму. Фільм 2016 року «Маріуполіс» — це потужна візуальна данина прибережному місту, яке стикається з війною та руйнуванням, через зображення повсякденного життя його жителів.
«Це дуже особливий фільм про облогу Маріуполя в 2014 році. Ми всі зараз наживо спостерігаємо за руйнуванням, агонією цього міста», – сказала заступник посла Німеччини в Сербії Доротея Гізельман. Заступник Посла України Марко Мартинюк подякував за інтерес до його країни та фільму про неї. "Три місяці тому в цьому місті (Маріуполє) проживало 450 тисяч людей, стільки ж проживає в Нові-Саді та Крагуєваці. Зараз російська армія майже знищила це місто", - додав він. Міжнародний фестиваль також був відмічений низкою чудових українських фільмів, а завершився він церемонією нагородження та показом фільму «Назовні» української режисерки Ольги Журби.
Щороку 24 травня вшановується пам’ять святих рівноапостольних Кирила і Мефодія – слов’янських просвітителів, провідників Християнства і творців кирилиці. Цей день єднання слов'янських народів споріднених письменністю і культурою. Співробітники Посольства Україні в Республіці Сербія разом з представниками сербської влади та громадських організацій, спільно із своїми колегами з Болгарії, Казахстану, Північної Македонії, Словенії, Словаччини, Чехії, Хорватії відзначили це свято, поклавши вінки до пам'ятника Кирилу і Мефодію в місті Белград.
100 днів з початку нової хвилі брутальної російської агресії проти України. Майже 7 млн громадян України, переважно жінок і дітей, залишили свої домівки, рятуючись від жахіть, які принесли на нашу землю путінські орди. 03 червня разом з Президентом Сербії Александром Вучичем Посол Володимир Толкач відвідав наших громадянок і громадян, які знайшли тимчасовий притулок на гостинній сербській землі - у центрі у м. Вранє. Україна цінує й завжди пам'ятатиме щиру підтримку й допомогу від народу Сербії!
7 липня відбулась зустріч Міністра культури і інформування Майі Гойкович із послом України в Сербії Володимиром Толкачем, на якій обговорювалися можливості культурного співробітництва в складних умовах. Культурне співробітництво на двосторонньому та багатосторонньому рівнях є одним із найважливіших сегментів загальних відносин. У цьому контексті було розглянуто модальності співпраці та підтримки українських митців та інституцій.
8 липня в приміщенні Медіа-центру відбулася конференція «Яких наслідків слід очікувати регіону Західних Балкан через війну росії проти України».
Цей захід організовано спільно науковцями та експертами з України та Сербії за підтримки Посольства. У трьох панелях експерти з двох країн обговорювали різні наслідки російської агресії проти України в Європі, а особливо в Сербії.