• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
 • Cрпски језик
Культурно-гуманітарне співробітництво між Україною та Сербією
Опубліковано 08 травня 2020 року о 14:19

Культурно-гуманітарний напрямок двосторонніх відносин традиційно розвивається найбільш активно, оскільки базується в основному на спільності історичних і культурних зв’язків українців та сербів.

Завдяки суттєвому збільшенню фінансування за бюджетною програмою 1401110 в частині закордонних українців і введенню частини по іміджевих проектах в 2016-2018 році відбувся значний прорив у культурній, освітній та науковій сфері двосторонніх відносин.

Ключовою подією культурного життя українців в Сербії стало проведення в 2016 році Туристичного фестивалю «В гості до українців» 20-30 серпня в центрі Белграда на Калемегданській фортеці. Це перший масштабний захід з презентації української культури в Сербії за останні 10 років. В рамках фестивалю відбулася фото-виставка туристичних перлин України; на спеціальному інфо-пульті на відкритому просторі відбулися презентація української кухні, виставка-продаж українських виробів з глини, дерев’яних виробів, українських сувенірів, української вишивки; презентація українського сучасного та старовинного етно-одягу, українських вишитих виробів і ікон, виставка виробів з бісеру заслуженої майстрині України О.Полоній, а також виробів з петриківським розписом заслуженої художниці України Світлани Панко.

Паралельно був організований операторський тур в Сербію. В рамках відзначення Дня незалежності двоє туристичних операторів з України провели тиждень в Сербії, ознайомились з її туристичним потенціалом та розповіли своїм колегам в Сербії про туристичні можливості України з метою формування нових туристичних маршрутів та використання можливостей прямого авіарейсу Київ-Белград.

Таким чином, в рамках відзначення Дня незалежності України вдалося певною мірою розвінчати стереотипи про Україну в сербській свідомості, забезпечити стійку присутність слова «Україна» в сербському медіа-просторі та залучитися підтримкою з боку українців Белграда, української громади Сербії та сербської молоді в подальшому популяризуванні української культури і туризму.

У 2017 році вдалося провести масштабні Дні України в Новому Саді, де протягом 10 днів проводились щодня круглі столи і конференції на тему історичних і культурних зв’язків українців і сербів, відбулись виставки видатного українського художника Шупляка, українських дизайнерів етно-одягу «Мурашка» та молодої майстрині петриківського розпису та витинанок Олесі Вакуленко, проведено парад вишиванок, 2 концерти в приміщенні Народного театру Сербії за участю колективів з діаспори та ансамблів з України.

Крім того, у сфері культурно-гуманітарного співробітництва протягом 2016-2018 року були реалізовані такі проекти:

- виставки: «Життя і діяльність митрополита Андрея Шептицького» у греко-католицьких парафіях в осередках проживання українсько-русинської громади Сербії, зокрема у містах Врбас, Кула, Новий Сад; «Володимир Великий – Хреститель України-Русі» у м.Белград; «25 років Чорнобиля – світ пам’ятає» в м. Аранджеловац, Младеновац і Рача; «Діди та онуки» в м.Белград; виставка писанок «Духовний код України» в м.Белград;

- заходи в освітній сфері: лекції Посла на Факультеті політики і безпеки Белградського університету; на факультеті політичних наук Белградського університету; традиційні зустрічі Посла з першокурсниками-україністами та відкриття відремонтованого завдяки підтримці Посольства класу української мови.

В 2018 році розпочато реалізацію проектів, спрямованих на розширення кількості і якості книг сербською мовою про Україну. Так, за підтримки з боку бюджетної програми 1401110 вже видано перший сербський переклад книги О.Субтельного «Нариси історії України», перекладається із залученням студентів-україністів, книга для дітей «Історія української держави», готується до друку сербсько-український діловий словник та переклад творів Ільченка «Місто з химерами».

Паралельно протягом року відбувається акція «100 книг у подарунок», в рамках якої передаються книги українською та сербською мовами у всі провідні бібліотеки по території Сербії.

Важливим механізмом популяризації української культури є активна участь українських книговидавців і перекладачів у Міжнародному книжковому ярмарку в Сербії. В перше український стенд на цьому ярмарку відкрився в 2017 році, а в 2018 на український стенд прибули сучасні українські автори, а також відбулася презентація першої перекладеної сербською мовою книги «Історія України».

2019 рік для України в Сербії розпочався іміджевим проектом «Україна туристична», який включав в себе круглий стіл в рамках Белградського туристичного ярмарку, де Україна вперше була представлена, та тимчасову експозицію в м.Белград, Сербія. Заходу додало ваги те, що його відвідали делегації з різних регіонів України, які безпосередньо мали можливість провести в рамках презентації і переговори напряму з сербськими туристичними організаціями, представити свої проекти і товари, а українські туроператори – налагодити спільні маршрути з сербськими тур фірмами. Особливо важливо, що реклама туристичного потенціалу України відбулась на фоні відкриття прямого рейсу Белград-Київ.

Сербська івент-компанія «Колор Прес» (займається переважно іміджевими заходами та рекламою туризму) спільно з Міністерством соціальної політики, праці, працевлаштування і питань ветеранів РС ініціювала проект «Особи з обмеженими можливостями, які змінили світ». Уповноважений Президента України з прав інвалідів, Голова Параолімпійського комітету України та Голова Національної асамблеї осіб з інвалідністю України  В.М.Сушкевич в м. Белград в рамках офіційної презентації представив інформацію про стан прав людини в Україні, про сучасну ситуацію для широкої сербської публіки, передусім для молоді.

Ще один важливий захід з привернення уваги до питання прав людини був проведений у травні 2019 року. Проведення публічного заходу, зокрема публічної дискусії під назвою «The Trial: The State of Russia vs Oleg Sentsov». Захід привернув увагу сербської аудиторії до судових процесів над політв’язнями в Росії загалом і конкретно випадку Олега Сенцова. Той факт, що сербським глядачам було представлено фільм про справу Олега Сенцова російського режисера А.Курова, який після показу фільму провів однойменну дискусію, додало об’єктивності суджень, висловлених у фільмі і на дискусії.

25 років дипломатичних відносин відзначались яскравим культурним проектом «Україна музична», який включав в себе концерт музичної групи «G-Art» та проведення мастер-класів в м.Белград, Сербія. Головний акцент заходу робився на молодь і дітей як ключову цільову аудиторію, з метою формування серед сербської молоді сталого уявлення про українську культуру , як про щось сучасне, модне і водночас автентичне, без прив’язки до Росії. Паралельно з концертом відбулась виставка дитячих малюнків на тему «Якою я бачу Україну», яка мала на меті спонукати сербських дітей взагалі дізнатись щось про Україну. Також до 25-річчя дипломатичних відносин між Україною і Сербією Посольством України відбулась виставка українських національних костюмів та виставка голограм «Золоте багатство України» в приміщені Скупштини општини Гроцка. В рамках цього проекту було проведено три тематичних майстер класи для школярів м. Гроцька, в яких вони ознайомились з багатою культурою та традиціями українського народу.

2019 року було видано переклад на сербську мову повісті І.Франка «Boa constrictor» та історію переселення українців до Врбасу. Готується до видання українсько – сербський словник ділового мовлення. Також було організовано прес-тур в Україну знімальної групи «РТС» з метою підготовки циклу передач про сучасну Україну.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux