• A-
    A+
  • Людям із порушенням зору
  • Українською
  • English
  • Cрпски језик
Політичні відносини між Україною та Сербією
Опубліковано 14 червня 2023 року о 14:16

Встановлення дипломатичних відносин: 15 квітня 1994 року.

Політичні контакти України і Сербії

Україна підтримує дипломатичні відносини з Республікою Сербія (РС) на рівні посольств. Однак після евакуації 24.02.2024 Посольство РС до цього часу не повернулося в Україну.

ДВОСТОРОННІ ЗУСТРІЧІ НА НАЙВИЩОМУ ТА ВИЩОМУ РІВНЯХ:

Січень 2001 року - робочий візит президента України Леоніда Кучми до Белграду, в ході якого відбулися переговори з Президентом СРЮ Воіславом Коштуницею.

Кінець вересня-початок жовтня 2001 року - візит до Києва Прем’єр-міністра СРЮ Драгіши Пешича.

Лютий 2002 року - візит до Києва Міністра закордонних справ СРЮ Горана Свілановича.

Вересень 2002 року - робоча зустріч президентів України і СРЮ Леоніда Кучми і Воїслава Коштуниці в рамках Всесвітнього форуму з питань стабільного розвитку в Йоганнесбурзі (ПАР).

Вересень 2002 року - зустріч Міністра закордонних справ України Анатолія Зленка з Міністром закордонних справ СРЮ Гораном Свілановичем під час 57-ї сесії ГА ООН у Нью-Йорку (США).

Квітень 2003 року - робоча зустріч Президента України Леоніда Кучми з Президентом СіЧ Светозаром Маровичем в рамках Європейської конференції в Афінах (Греція).

Вересень 2003 року - робоча зустріч Президента України Леоніда Кучми з Президентом СіЧ Светозаром Маровичем під час 58-ї сесії ГА ООН у Нью-Йорку (США).

Листопад 2003 року - офіційний візит до Києва Президента Сербії і Чорногорії Светозара Маровича, під час якого відбулися переговори з Президентом України Леонідом Кучмою.

Лютий 2004 року - візит до Белграда Міністра оборони України Євгена Марчука.

Жовтень 2004 року - візит Міністра закордонних справ України Костянтина Грищенка до Белграда.

Січень 2005 року - участь Міністра закордонних справ СіЧ В.Драшковича в церемонії інавгурації Президента України В.А.Ющенка.

Лютий 2005 року - зустріч Президента України В.А.Ющенкa з Президентом Республіки Сербія Б.Тадичем в Загребі під час інавгурації Президента Республіки Хорватія С.Месича.

Травень 2005 року – зустрічі в Белграді Віце-Прем'єр-міністра України О.Б.Рибачука з Президентом Республіки Сербія Б.Тадичем, Прем'єр-міністром Республіки Сербія В.Коштуницею, Міністром міжнародних економічних відносин СіЧ П.Івановичем.

Червень 2005 року - офіційний візит Міністра закордонних справ Сербії і Чорногорії В.Драшковича в Україну.

Червень 2005 року - зустріч Голови Верховної Ради України В.М.Литвина з Головою Скупщини СіЧ Зораном Шамі в рамках 25 засідання Генеральної Асамблеї ПАЧЕС в Києві.

Листопад 2005 року - зустріч Прем’єр-міністра України Ю.І.Єханурова з Президентом СіЧ С.Маровичем в рамках Саміту глав урядів країн-учасниць ЦЄІ в м.П’єштяни (Словаччина).

Грудень 2005 року - участь офіційної делегації СіЧ на чолі з Міністром міжнародних економічних відносин СіЧ П.Івановичем у Форумі Спільноти демократичного вибору, який відбувся в Києві. Зустріч П.Івановича з Міністром закордонних справ України Б.І.Тарасюком.

Грудень 2005 року – зустріч Міністра закордонних справ України Б.І.Тарасюка з Міністром закордонних справ СіЧ В.Драшковичем під час засідання Ради Міністрів ОБСЄ (м.Любляна).

Січень 2006 року – офіційний візит Міністра закордонних справ України Б.І.Тарасюка в СіЧ.

Березень 2006 року – офіційний візит Міністра закордонних справ СіЧ В.Драшковича до України.

Липень 2007 року - робочий візит Міністра закордонних справ України А.П.Яценюка в РС.

14 лютого 2008 року – візит Міністра закордонних справ РС В.Єремича до України.

8-9 квітня 2008 року – візит Заступника Міністра закордонних справ України К.П.Єлісєєва до РС.

11 листопада 2008 року – розмова Президента України В.А.Ющенка та Президента РС Б.Тадича у Варшаві в рамках участі в урочистостях з нагоди 90-ї річниці відновлення польської державності.

19 червня 2009 р. – зустріч Президента України В.А.Ющенка з Президентом РС Б.Тадичем у Новому Саді (Сербія) в рамках 16-го саміту Глав держав Центральної Європи.

25 лютого 2010 р. - участь Першого Віце-прем'єр-мністра, Міністра внутрішніх справ РС І.Дачича в церемонії інавгурації Президента України В.Януковича.

5 липня 2010 р. - офіційний візит Голови Народної Скупщини РС С.Джукич-Деянович в Україну.

25-26 листопада 2010 р. – третє засідання Міжурядової українсько-сербської комісії з торговельно-економічного та науково-технічного співробітництва.Українську делегацію очолив Заступник Міністра економіки України В.Пятницький.

4-5 квітня 2011 р. – офіційнйи візит Голови Верховної Ради В.Литвина в Сербію.

30-31 травня 2011 р. – офіційний візит Міністра закордонних справ Сербії В.Єремича в Україну.

4 листопада 2011 р. – робочий візит Прем’єр-міністра України М.Азарова в Сербію з метою участі в саміті ЦЄІ.

10-11 листопада 2011 р. – офіційний візит Президента Сербії Б.Тадича в Україну.

6-7 червня 2013 р. – офіційний візит Президента України В.Ф.Януковича до РС.

27-28 липня 2013 р. – робочий візит Президента РС Т.Ніколича в Україну.

5-6 грудня 2013 р. – робочий візит Міністра закордонних справ РС І.Мркича в Україну.

24 грудня 2014 р. – робочий візит Першого віце-прем’єр-міністра, Міністра закордонних справ Республіки Сербія І.Дачича в Україну.

16-17 липня 2015 р. – робочий візит Першого віце-прем’єр-міністра, Міністра закордонних справ РС І.Дачича в Україну в якості Головуючого в ОБСЄ.

3-4 грудня 2015 р. - робочий візит Міністра закордонних справ України П.А.Клімкіна до Сербії в рамках участі у Міністерському засіданні ОБСЄ.

27-28 липня 2016 р. - візит делегації на чолі з Віце-прем'єр-міністром України з питань європейської інтеграції І.Климпуш-Цинцадзе до Сербії.

2-3 липня 2018 р. - офіційний візит Президента України П.Порошенка до Сербії

13 жовтня 2020 р. - зустріч в Белграді заступника Міністра закордонних справ України Василя Боднара з Першим віцепрем'єр-міністром, Міністром закордонних справ Сербії Івіцею Дачичем.

23 серпня 2021 року — участь Тамари Вучич, дружини Президента Республіки Сербія, у Кивському Саміті перших леді й джентльменів.

10 вересня 2021 року у м.Київ під головуванням Заступника Міністра закордонних справ України Василя Боднара та Державного секретаря МЗС Республіки Сербія Немані Старовича відбулися українсько-сербські політичні консультації.

19 травня 2022 року – зустріч Першого заступника Міністра закордонних справ Е.Джапарової з міністром закордонних справ Сербії Н.Селаковичем в Турині (Італія) на полях 132-го міністерського засідання Комітету Міністрів Ради Європи.

22 вересня  2022 р. - зустріч міністрів закордонних справ України та Республіки Сербія Д.Кулеби та Н.Селаковича під час 77-ї сесії ГА ООН, м.Нью-Йорк.

25 квітня 2023 р. – зустріч голів парламентів України та Сербії Р.Стефанчука та В.Орлича у Празі (Чехія) під час Конференції голів парламентів країн Європейського Союзу.

1 червня 2023 р. – розмова президентів України В.Зеленського та Сербії А.Вучича на полях саміту  Європейської політичної спільноти в Молдові.

Міжпарламентське співробітництво

7 червня 2022 року у віддаленому режимі відеоконференції відбулася зустріч Голови О.Мережка та членів Комітету Верховної Ради України з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва з керівництвом Комітету у закордонних справах Парламенту Сербії.

29 листопада 2022 р. у віддаленому режимі відеоконференції відбулася зустріч Голови Комітету Верховної Ради України з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва О.Мережка з заступником голови Народної Скупщини Сербії, головою парламентського комітету з питань зовнішньої політики Б.Стефановичем.

5-6 квітня 2023 року відбувся робочий візит до Белграду делегації Верховної Ради України (Народний депутат, представник Президента у ВР України Ф.Веніславський, Народні депутати І.Копитін, І.Герасименко).

25 квітня 2023 р. відбулася зустріч голів парламентів України та Сербії Р.Стефанчука та В.Орлича у Празі (Чехія) під час Конференції голів парламентів країн Європейського Союзу.

Підтримка територіальної цілісності і суверенітету

Сербія не брала участі у голосуванні резолюції ГА ООН 68/262 «Територіальна цілісність України».

Делегація Сербії голосувала «проти» проукраїнських резолюцій ГА ООН у 2014-2021 рр.

Сербія проголосувала «за» резолюції ГА ООН «Агресія проти України» 2 березня 2022 р. та «Гуманітарні наслідки агресії проти України» 24 березня 2022 р. 7 квітня 2022 р. Сербія проголосувала «за» призупинення членства РФ в Раді ООН з прав людини. Водночас, Сербія проголосувала «за» резолюції ГА ООН «Агресія проти України» 2 березня 2022 р. та «Гуманітарні наслідки агресії проти України» 24 березня 2022 р. 7 квітня 2022 р. Сербія підтримала резолюцію ГА ООН «Принципи Статуту ООН, що лежать в основі всеохоплюючого, справедливого та сталого миру в Україні» 23 лютого 2023 року. 26 квітня 2023 р. Сербія не проголосувала на ГА ООН за резолюцію щодо Співпраці ООН з РЄ, яка містила засудження російської агресії проти України.

Втім Сербія досі не приєдналася до санкцій проти рф й не запровадила власні обмежувальні заходи.

Двосторонні інституційні механізми

Міжурядова українсько-сербська комісія з торговельно-економічного та науково-технічного співробітництва. Останнє, 5-те засідання СМК проведено 22-23 квітня 2013 року у м.Белград.

Ключові кроки сербської сторони з допомоги Україні

  • у липні 2022 р. виділено 3 млн. євро через організації системи ООН для забезпечення умов для тимчасово переміщених осіб з України;
  • облаштовано центр для тимчасово переміщених осіб у м. Вранє (південь Сербії);
  • 28 березня 2023 року Сербія вперше надіслала електроенергетичне обладнання, яке стало часткою сформованої ЄС гуманітарної допомоги енергетичному сектору України. Зазначена допомога фінансується Сербією, транспортування забезпечується ЄС через Механізм цивільного захисту (з 2015 року Сербія стала членом згаданого Механізму);
  • проведено оздоровлення понад 40 дітей з України в організованому Сербією літньому таборі на її території;
  • на виконання домовленості між Першими Леді, Сербія придбала та передала два медичних автомобілі для потреб МОЗ України.
Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux