Посольство України в Республіці Сербія

Київ 22:22

Культурно-гуманітарне співробітництво між Україною та Сербією

У 2014 р. у сфері українсько-сербського культурно-гуманітарного співробітництва відбулися такі події:

11 січня в приміщені міського театру м.Сремська Митровиця відбувся річний Різдвяний концерт, організований Товариством плекання української культури «Коломийка».

17 січня в «Сава Центр» (м.Белград), в рамках проведення міжнародного фольклорно-етнографічного фестивалю «Новорічно-різдвяна феєрія» та в рамках гастрольного туру відбувся концерт ансамблю пісні і танцю Збройних Сил України.

18 січня у населеному пункті Ново Орахово відбувся урочистий захід з нагоди Дня русинської громади Сербії. Під час святкування відбулася презентація книги «Русини в Новому Орахові», архієрейська літургія, виставка фото, які змальовують історичне минуле русинської громади, а також святковий концерт.

22 січня з нагоди відзначення Дня Соборності та Свободи України, у греко-католицькій церкві св.Петра і Павла в м.Новий Сад, за участю керівництва і активу місцевих структур української нацменшини, духовенства Греко-католицької церкви, представників Радіо-телебачення Воєводини (РТВ), Радіо «Новий Сад» та широких верств громадськості, відбувся урочистий молебень української релігійної громади, в якому взяли участь представники Посольства України.

15 лютого в м.Кула відбувся традиційний український бал, організований Культурно-мистецьким товариством ім.Івана Сенюка. В ході заходу до уваги гостей були представлені танцювальні, пісенні номери, а також різноманітні конкурси.

22 лютого у м.Вербас відбувся бал Культурно-просвітнього товариства «Карпати». Під час заходу до уваги гостей були представлені пісенні і танцювальні номери, які демонстрували українські традиції, а також ряд розважальних конкурсів.

9 березня в рамках відзначення 200-річчя від дня народження Т.Г.Шевченка в приміщенні Культурно-мистецького товариства ім.Івана Сенюка відбувся літературно-музичний вечір «Слава Кобзареві». В програмі заходу прозвучали автобіографічні відомості про життя Кобзаря, а також пісні на вірші Тараса Шевченка.

15 березня в м.Новий Сад, під патронатом Посольства та Національної ради української національної меншини Сербії, а також за участю керівництва і активу місцевих структур української нацменшини, духовенства Греко-католицької церкви, представників Радіо-телебачення Воєводини (РТВ), Радіо «Новий Сад» та широких верств громадськості, відбувся урочистий культурно-мистецький вечір по відзначенню ювілею Т.Г.Шевченка.

З 28 березня по 4 квітня на кафедрі славістики філологічного факультету Белградського університету відбулися культурно-мистецькі заходи з нагоди відзначення 200-річчя від дня народження Т.Г.Шевченка. Гостем святкових заходів був професор Загребського університету Євген Пащенко.

29 березня в церковному залі греко-католицької церкви Вознесіння Господнього у Сремській Митровиці, було відзначено 200-річчя від дня народження Великого Кобзаря. Святковий захід організувало Товариство плекання української культури «Коломийка». В програмі заходу були декламація віршів Тараса Шевченка, пісенні номери, а також прозвучав тематичний інформаційний матеріал про творчість Тараса Шевченка.

31 березня представники Посольства взяли участь в заходах з нагоди презентації книги професора Загребського університету Євгена Пащенка «Закарпатська Україна – історія, традиція, ідентитет».

5 квітня відбувся річний концерт Культурно-мистецького товариства «Іван Сенюк» (м.Кула). У програмі концерту були танцювальні, пісенні, музичні та театральні номери.

З 14 по 15 квітня представники Національної ради української національної меншини Сербії з робочим візитом відвідали Івано-Франківську область, де зустрілися з керівництвом області на чолі з головою ОДА Андрієм Троценком з метою продовження подальшої співпраці та обговорення спільних напрямків роботи.

В ході зустрічі голова Національної ради української національної меншини у Сербії Йосиф Сапун висловив свою солідарність з українським народом у питаннях збереження незалежності та соборності України. Під час перебування в Івано-Франківській області делегація Національної ради відвідала Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника де зустрілися з ректором Василем Марчуком. Метою візиту було обговорення питань щодо подальшої співпраці у науковій, освітній та культурній сферах. Сторонами розглядалась можливість участі у Фестивалі української культури «Калина - 2015», який відбудеться в Сербії, танцювального колективу «Дивоцвіт» Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника. Учасники зустрічі наголошували на необхідності тіснішої співпраці на культурному, інформативному та освітньому рівнях між Прикарпатським університетом та Новосадським університетом, у якому навчається значна частина української національної меншини.

16 квітня голова Національної ради української національної меншини Сербії Йосиф Сапун та секретар Нацради Далібор П’єкні відвідали Тернопільщину, де зустрілися з представниками Тернопільської облдержадміністрації на чолі з головою облдержадміністрації Олегом Сиротюком та керівником обласної ради Василем Хомінцем. Мета зустрічі - налагодження більш тісної співпраці між двома державами. Тернопільщина співпрацює з Національною радою української національної меншини Сербії відповідно до діючого Меморандуму, підписаного 26 жовтня 2007 року в Сербії.

17-18 квітня ц.р. під час офіційної зустрічі з депутатами Львівської обласної ради та представниками Львівської облдержадміністрації голова Національної ради української національної меншини Сербії Йосиф Сапун та секретар Далібор П’єкні запросили керівництво Львівщини і танцювальний ансамбль «Юність» на Фестиваль української культури «Калина».

На зустрічі були присутні депутати Андрій Холявка, Павло Хобзей та Роман Ковальчук, представник МЗС України у Львівській області В’ячеслав Войнаровський, а також в.о. заступника голови-керівника апарату ЛОДА Мирослав Трещов та керівництво профільних департаментів ЛОДА.

Загалом представники Львівської області з керівництвом Національної ради української національної меншини Сербії обговорили суспільно-політичну ситуацію в Україні, а також зосередились на питаннях співробітництва в сфері освіти і культури, що проводиться в рамках Меморандуму про співпрацю між Львівською обласною радою, Львівською ОДА та Національною радою.

1 червня у м.Бачка Топола відбувся 53-й музичний фестиваль дітей Автономного краю Воєводина РС. Серед організаторів згаданого заходу були Союз аматорів Воєводини і сербський культурний центр ім.Вука Стефановича-Караджича. В ході заходу свій талант показало 40 дитячих фольклорних ансамблів із тридцяти міст Автономного краю Воєводина.

14 червня у м.Вербас відбувся 11-й Фестиваль української культури «Калина - 2014». В програмі заходу були етно-виставка, вечір-співаків-аматорів, промоція етнокухні, урочистий концерт українських фольклорних ансамблів з Сербії, Хорватії, Республіки Сербської (БіГ). Почесними гостями Фестивалю стали депутат Львівської обласної ради, співак Тарас Курчик, Заслужений артист України Остап Стахів та Заслужений ансамбль танцю України «Юність» (м.Львів, Україна).

17 червня в м.Кула відбулися урочисті заходи з нагоди Дня української національної меншини Сербії.

27-28 червня у м.Рускі Керестур відбувся Фестиваль русинської культури «Червена ружа». В ході Фестивалю мали місце шаховий турнір і святковий концерт.

19-25 липня в Палічі та Суботіці (Сербія) 21-й Фестиваль європейського кіно, в ході якого Міжнародне журі секції «Паралелі та зустрічі» присудило нагороду за найкращий фільм стрічці «Плем’я» Мирослава Слабошпицького (Україна).

9-12 серпня в м.Сремська Митровиця відбувся ХІ Міжнародний фестиваль фольклору «Срем Фолк Фест». В ході заходу, серед 14-ти ансамблів з 10 країн (Туреччина, Болгарія, Греція, Словенія, Словаччина, Хорватія, БіГ, Сербія, Грузія, Литва), які взяли участь у Фестивалі були представники Товариства плекання української культури «Коломийка».

З 10 по 15 серпня в Сербії проходила Літня школа україністики «Просвіта», яка відбулася в спортивно-рекреативному центрі «Летенка» на Фрушкій Горі неподалік м.Новий Сад. Традиційно участь у цьому заході взяли 54 дитини, які вивчають українську мову в школах міст Кула, Вербас, Сремська Митровиця та Інджия Автономного краю Воєводина.

Під час проведення тематичного історико-просвітницького та культурно-мистецького заходу, присвяченого 23-й річниці Незалежності України, який проходив під патронатом Посольства і Національної ради української національної меншини Сербії 22 серпня в м.Кула Автономного краю Воєводина РС, Посольством, для учасників і гостей мистецького заходу, була забезпечена демонстрація документального фільму присвяченого Т.Г.Шевченку - «Ген Свободи», який був наданий дипустанові Національною телекомпанією України.

22 серпня в м. Кула (Автономний край Воєводина РС) Посольством і Національною радою української національної меншини Сербії проведено тематичний історико-просвітницький та культурно-мистецький захід, присвячений 23-й річниці Незалежності України.

За організаційного сприяння та участі дипустанови спільно з Союзом русинів-українців Сербії та діаспорним культурно-мистецьким товариством «Тарас Шевченко», в ході проведення Міжнародного пісенного фестивалю українсько-русинського фольклору «Нехай не забудеться!» (24 серпня, м.Джюрджево, община Жабаль, Автономний край Воєводина РС) присвяченого 23-й річниці Незалежності України, представниками Посольства було прочитано тематично-інформаційний матеріал про етапи становлення Т.Г.Шевченка як творчої особистості і вплив його Генія на сучасне бачення Української держави. В ході згаданого фестивалю також виконувались пісні на вірші Т.Г.Шевченка.

24 серпня в м.Кула (Автономний край Воєводина РС) разом з українсько-русинською та діаспорною релігійною громадою Сербії вшановано світлу пам’ять видатного борця за незалежну соборну Українську державу, греко-католицького владики Підкарпатської Русі, духовного вождя Карпатської України у 1939 р. Діонізія Няради, похованого в кафедральному греко-католицькому соборі м.Рускі Керестур.

24 серпня представниками дипустанови та українсько-русинської діаспори покладено квіти у м.Сремські Карловці до пам’ятної дошки видатному представнику Києво-Могилянської академії, українському просвітителю Емануїлу Козачинському – засновнику першої гімназії в Сербії.

5-6 вересня в с.Бешка (община Інджия, Автономний край Воєводина РС) відбувся Міжнародний фестиваль «Дні воєводинсько-баварської культури – Бешка Фест 2014». Під час Фестивалю відвідувачі ознайомилися з багатством традиції і культури німецького народу, а також народів, які проживають на цих теренах: сербів, угорців, хорватів, словаків та українців.

25 вересня у м.Новий Сад відбулося урочисте відкриття приміщення Українського центру культури «Кобзар». У культурно-мистецькій програмі з нагоди урочистості прозвучали вірші та пісні у виконанні дітей та молоді.

З 26 по 28 вересня у м.Вербас відбувся 36-й Фестиваль фолькльорних традицій Автономного краю Воєводина РС, в ході якого жюрі високо оцінило виступ Культурно-мистецького товариства ім.Івана Сенюка.

2 жовтня представники Посольства взяли участь в урочистостях з нагоди Дня визволення м.Вршац від німецько-фашистських загарбників в роки Другої світової війни.

6-9 жовтня в Сербському PEN Центрі, в рамках заходу «Тиждень української літератури» відбулася зустріч з українським поетом, прозаїком, перекладачем, есеїстом, засновником літературного угрупування «Бу-Ба-Бу» Юрієм Андруховичем. Також Юрій Андрухович відвідав м.Новий Сад, де презентував свої творчі доробки.

10 жовтня Посольство взяло участь у церемонії покладання вінків до пам’ятника жертвам фашизму та пам’ятника воїнам 3-го Українського фронту, з нагоди Дня визволення м.Суботіци від німецько-фашистських загарбників в роки Другої світової війни.

12 жовтня представники Посольства взяли участь в урочистостях з нагоди 70-річчя визволення м.Топола від німецько-фашистських загарбників в роки Другої світової війни.

15 жовтня Посольство взяло участь в урочистостях з нагоди 70-річчя визволення м.Пожаревац від німецько-фашистських загарбників в роки Другої світової війни і 100-річчя від початку Першої світової війни.

18 жовтня дипустанова взяла участь у святкуванні 35-ої річниці творчої діяльності Товариства плекання української культури «Коломийка» (м.Сремська Митровиця).

20 жовтня делегація Посольства взяла участь в урочистих заходах з нагоди 70-річчя визволення Белграда від німецько-фашистської окупації в роки Другої світової війни.

В ході урочистостей представники дипустанови, поклали вінки до пам’ятника визволителям Белграда, пам’ятника Червоноармійцю та пам’ятника військовим ветеранам на Авалі.

20 жовтня представники Посольства взяли участь в урочистостях з нагоди 70-ї річниці визволення м.Врбас (Автономний край Воєводина) від німецько-фашистської окупації в роки Другої світової війни.

1 листопада дипустанова взяла участь в урочистостях з нагоди 70-річчя визволення м.Сремська Митровиця і м.Лачарка від німецько-фашистських загарбників в роки Другої світової війни.

8 листопада в приміщенні Культурного центру м.Кула відбувся 4-й Фестиваль української дитячої творчості «Веселка». В програмі Фестивалю мали місце виставка дитячих малюнків, конкурс співаків і декламаторів та святковий концерт.

11 листопада ц.р. представники Посольства, у м.Сомбор, взяли участь в урочистостях з нагоди 70-річчя прориву Сремського фронту і Батинської битви.
В ході комеморативного заходу було також вшановано пам’ять полеглих у Батинській битві воїнів Третього Українського фронту.

19 листопада у м.Новий Сад (Автономний край Воєводина РС) представники Посольства взяли участь в урочистостях з нагоди презентації книги нотних записів фестивалю русинської культури «Червена ружа 1962-2011».

22 листопада за організаційного сприяння Посольства та Національної ради української національної меншини Республіки Сербія, було проведено комеморативний захід «Запали свічку пам’яті», в осередках українсько-русинської громади Сербії.

23 листопада у греко-католицькій церкві Вознесіння Господнього у м.Сремська Митровиця (Автономний край Воєводина), відбувся поминальний молебень за участю активу української діаспори і греко-католицької релігійної громади, місцевих ЗМІ та представників Посольства.

23 листопада ПУ взяло участь в урочистостях з нагоди відзначення дев’ятої річниці заснування Українського культурно-мистецького товариства «Калина» (м.Інджія). В ході заходу, хвилиною мовчання, було вшановано жертв Голодомору. Крім цього, до уваги гостей та учасників заходу, представниками Посольства було зачитано тематичний інформаційний матеріал про Голодомор 1932-1933 рр. на території України.

14 грудня в м.Новий Сад, за організації Товариства української мови, літератури і культури «Просвіта» РС, відбувся Вечір української мови та писемності. В програмі заходу була презентація публікацій українською мовою які побачили світ в Сербії, а також обговорення актуальних питань сучасного українського друкованого слова.

16 грудня ц.р. представники Посольства взяли участь в комеморативному заході з нагоди Міжнародного дня пам’яті геноциду ромів під час Другої світової війни. В ході заходу відбулася церемонія покладання вінків в меморіальному комплексі «Стратіште».

18 грудня ц.р. на кафедрі славістики філологічного факультету Белградського університету відбулися культурно-мистецькі заходи з нагоди презентації часопису студентів-україністів «Що ми хочемо вам показати?».