Посольство України в Республіці Сербія

Київ 14:20

Республіка Сербія

Порядок в’їзду громадян України на територію Косово (Сербія)

Сербськими компетентними органами наголошується на необхідності в’їзду до Косово і Метохії лише через державний кордон Сербії, а наявність в проїзному документі відміток косовських властей про перетин кордону може розглядатися як порушення міграційно-візового режиму Сербії. У цьому зв’язку особи, які в’їхали до Косово не через територію центральної Сербії, зобов’язані спочатку виїхати з Косово до третьої країни, а потім в’їжджати до Сербії через сербські пункти пропуску на державному кордоні.

Рекомендації щодо правил поведінки

Готуючись до виїзду в Республіку Сербія, радимо ознайомитись з відомостями про цю країну: чинним законодавством, умовами перебування, медичного обслуговування (особливо щодо страхування життя та здоров‘я від нещасних випадків під час подорожі і перебування в Сербії) - http://www.mup.gov.rs/cms_eng/home.nsf/inf-for-foreigners.h.

Рекомендуємо мати з собою копії документів:

 • внутрішнього паспорта громадянина України (ст.1-2 і 10-11);
 • паспорта громадянина України для виїзду за кордон (ст.1 і ст. з дійсною візою);
 • свідоцтва про народження;
 • посвідчення водія, свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу, картки міжнародного автомобільного страхування і т.ін. (для водіїв).

У разі Вашого звернення до консульського відділу з приводу втрати паспорта громадянина України для виїзду за кордон, наявність згаданих фотокопій значно прискорить процес оформлення нового паспорта або посвідчення особи на повернення в Україну.

Перебуваючи за кордоном, українські громадяни повинні дотримуватись законів держави перебування, які інколи відрізняються від українських. Слід, однак, мати на увазі, що незнання місцевих законів не звільняє від відповідальності за їхнє порушення.

Найпоширенішим видом правопорушення з боку українських громадян в Сербії є відсутність реєстрації в органах місцевої поліції протягом перших 24 годин перебування в країні. Зареєструвати іноземного громадянина має установа, яка надає готельні послуги,або особа, до якої іноземець приїхав в гості. Іноземець, який не користується послугами готелю,має протягом 24 годин після прибуття на місце проживання зареєструватися особисто. Перед від’їздом іноземець має знятися з реєстрації.

За невиконання положень про здійснення реєстрації законодавством Сербії передбаченасплата штрафів особами, які не здійснили реєстрацію іноземця, та іноземцем, якщо він мав зареєструватися особисто.

Безпекова ситуація у країні акредитації

Сербія має відносно низький криміногенний рівень, тому тяжкі злочини є рідкістю. Разом з цим, як і в багатьох інших країнах світу, економічний спад та зменшення рівня добробуту громадян підвищує ризик стати жертвою крадіжки, найчастіше кишенькової. Такий вид злочину в переважній більшості випадків трапляється на зупинках міського транспорту та на залізничних вокзалах. Про крадіжку паспорта необхідно терміново повідомити найближчу поліцейську дільницю та Посольство.

Водночас, у випадку Вашої поїздки до Косово і Метохії радимо проконсультуватися в консульському відділі Посольства щодо наявної безпекової ситуації, а також умов в’їзду на територію краю.

Умови працевлаштування

Питання працевлаштування та роботи іноземців в Сербії регулюються Законом «Про умови заснування робочих відносин з іноземними громадянами». Відповідно до Закону, іноземець має право працевлаштування в Сербії за умови отримання дозволу на працю. Дозвіл видається іноземцю, який має дозвіл на тимчасове або постійне місце проживання в Сербії. Заяву на отримання дозволу на працевлаштування іноземця, який тимчасово проживає на території Сербії, подає роботодавець, а іноземця, який постійно проживає в Сербії – безпосередньо іноземець. Іноземець може здійснювати тільки той вид діяльності, на який йому видано дозвіл. Дозвіл видається національною службою з питань працевлаштування.

Розрізняють такі види дозволів:

1. Особистий дозвіл. Дозвіл, на підставі якого іноземець може укласти договір з будь-яким роботодавцем на території Сербії.

2. Дозвіл на працевлаштування. Дозвіл, на підставі якого іноземець укладає договір відповідно до закону із визначеним роботодавцем з метою виконання робіт, передбачених актом про організацію та систематизацію робіт. Дозвіл видається за клопотанням роботодавця, у якого планує працювати іноземець.

3. Діловий дозвіл. Дозвіл, який видається підприємцю-іноземцю, який здійснює в Сербії зареєстровану діяльність. Дозвіл видається строком на 2 роки іноземцю, який має статус засновника фірми, з метою здійснення ним функцій управління.

4. Дозвіл на роботу. Дозвіл, який видається іноземцю або роботодавцю з визначеною метою, а саме:

 • праця іноземних представників фірми;
 • професійне удосконалення;
 • сезонні роботи;
 • робота іноземних менеджерів;
 • індивідуальна діяльність іноземця на підставі договору.

Іноземець також має право на заснування робочих відносин без дозволу з метою виконання робіт, передбачених договорами:

 • про технічну співпрацю;
 • про довготривалу виробничу кооперацію;
 • про впровадження технологій;
 • про іноземні інвестиції.

Уряд Республіки Сербія кожного року встановлює квоту дозволів, які видаються іноземцям.

При плануванні виїзду за кордон з метою працевлаштування через українських посередників МЗС України рекомендує громадянам України перевіряти наявність в суб’єкта господарської діяльності відповідної ліцензії на посередництво у працевлаштуванні на роботу за кордоном через Міністерство соціальної політики України (сайт -  www.mlsp.gov.ua, розділ «Діяльність» - «Працевлаштування за кордоном»).

Надання медичних, соціальних послуг

Медичне обслуговування в Сербії загалом відповідає сучасним стандартам, хоча можуть виникнути проблеми, пов’язані з великими чергами до лікаря та з відсутністю в аптеках певної категорії ліків. Обов’язково проконсультуйтесь з фірмою, через яку ви оформляєте медичне страхування для поїздки за кордон, щодо дійсності полісу на території Сербії.

З огляду на відсутність двосторонньої угоди про соціальне страхування між Україною та Республікою Сербія, усі медичні послуги, в тому числі і невідкладна медична допомога, надаються громадянам України, включаючи тих, якіперебувають у короткотермінових відрядженнях у Сербії, на платній основі.

У разі наявності страхового полісу, громадяни, які звертаються за медичною допомогою, як правило, мають сплатити вартість наданої допомоги, після чого самостійно вирішувати із страховою компанією питання щодо її відшкодування.

Державні медичні установи

Медичний центр Сербії

Белград, вул.Пастерова 2

тел. +381 11 3618-444, 3617-777, факс +381 11 2657-949

Міський центр швидкої допомоги

Белград, бул.Франше Д'Еперея 5

тел. 94, +381 11 3615-001, 3614-690, www.beograd94.rs

Військово-медична академія

Белград, вул.Црнотравська 17

тел. +381 11 266-11-22, 266-27-55

Митні питання

Паспортний, митний, санітарний та ветеринарний контроль на кордоні Сербії проходять без особливостей.

На територію Сербії дозволяється вільне ввезення особистих речей і ліків для власного користування.

Як особисті речі, можна ввезти:

 • до 200 цигарок;
 • 1 л міцних алкогольних напоїв.

Законодавством Республіки Сербія обмежено вивезення валюти з країни сумою 10 тис. євро. Ввезення валюти до Сербії є необмеженим, водночас, особа у кожному випадку зобов’язана задекларувати переміщення валюти у сумі понад 10 тис. євро.

Професійне та технічне обладнання в обов’язковому порядку повинно бути задеклароване на кордоні.

Вичерпну інформацію щодо правил переміщення товарів через митний кордон Республіки Сербія можна знайти на сайті www.upravacarina.rs

Про випадки вимагань грошових коштів та неправомірні дії зі сторони працівників митної служби Сербії можна повідомити за телефонами гарячої лінії Управління митного контролю Республіки Сербія: 064/732; 066 303 300, +381 11 361 00 18.

Корисні номери телефонів

Тел. екстреної допомоги 112
Тел. швидкої допомоги 194
Тел. поліції 192
Загальна довідкова 11811

Щодо перетину кордону громадянами України

26 червня 2013 р. Радою ЄС були схвалені технічні зміни до Кодексу Шенгенських кордонів, які набрали             чинності 19 липня 2013 р., за виключенням окремих положень.

Зазначені зміни, серед іншого, доповнюють статтю 5 Кодексу положеннями, які передбачають нові вимоги       щодо дійсності проїзних документів при в’їзді до країн ЄС громадян третіх держав, а саме: «проїзний             документ повинен бути виданий не раніше, ніж протягом останніх 10 років».

Мапа